Vzorový dům

Na okraji Benešova postavil před třemi lety projektant Martin Bursík pro svou rodinu nízkoenergetickou dřevostavbu. 

Velkorysá dřevostavba pro čtyřčlennou rodinu má sklep s úložnými prostory zapuštěný ve svahu. V přízemí je garáž a obytné místnosti, v prvním patře ložnice a vstup na půdu, v níž by teoreticky v budoucnu mohly být také obytné pokoje. Montovaná stavba, jejíž konstrukci tvoří panelový systém, byla hotová na klíč během šesti měsíců. Ze stavebních materiálů dům tvoří zejména dřevěný rám z KVH profilů, 30 cm tepelně zvuková izolace a plošné materiály na bázi dřeva: OSB deska, která slouží jako parobrzda, a Rigidur. Stavba má tzv. difuzně otevřenou konstrukci, zvnějšku je opatřena provětrávanou fasádou. Mezi fasádou a izolací  je vzduchová mezera, která umožňuje směrem ze spodní části vzhůru odvětrávání vlhkosti vzniklé v domě prošlé stěnou. Při oslunění pak odvětrává teplý vzduch z povrchu. V zimních měsících obyvatelé domu využívají rekuperaci, která zajistí čerstvý vzduch bez otevírání oken, ale na léto ji vypínají, otevírají okna nebo při velkých vedrech využívají klimatizační jednotku. Rodinný dům má i difúzně otevřenou střechu. Majitel domu si vyprojektoval nadkrokevní tepelnou izolaci z dřevovláknité desky Inthermo. Ze spodní strany jsou krokve pobity OSB deskami, které tvoří parobrzdu. Kvůli odhlučnění přízemí a prvního patra je mezi patry betonový strop. Energetickou úspornost velkého domu podporuje nejen použitý materiál, ale také kvalitní izolace (včetně na míru zhotovených dřevěných oken s dvojskly a dveří) a orientace obytných místností na jih. Zatímco v tomto směru najdeme ve zdech okna velká, na severní straně domu, kde jsou v přízemí garáž a nad ní šatna jako součást ložnice, okna chybějí. Majitel domu volil místo střešních oken vikýře, aby se vrchní patro nepřehřívalo. Sluneční svit je tak pro tepelnou pohodu v interiéru využit optimálně. Pod vrchní střešní krytinou stavby na krovech se nachází dřevovláknitá deska, která se za slunečního svitu prohřívá zhruba sedm hodin. Vzduch v podkroví a v prvním patře se díky ní v čase nejintenzivnějšího svitu nepřehřívá a následně postupně uvolňuje ve večerních chladnějších hodinách získané teplo.

Dům je vytápěn podlahovým teplovodním topením v přízemí a krb s teplovodní vložkou v obývacím pokoji. Krbová vložka funguje jako záložní varianta pro případ výpadku elektrického proudu. Majitel domu také zvažuje do budoucna pro výrobu elektřiny využití fotovoltaických panelů. Ložnice v patře domu jsou vytápěny teplovodními radiátory, jimiž se případně doladí teplo stoupající z přízemí. Také díky vlastnímu tepelnému čerpadlu (voda – vzduch) a solárním panelům na ohřev užitkové vody pro domácnost i bazén přináší obyvatelům dům nemalou úsporu, při průměrné zimě tak za teplo zaplatí 8000,- korun ročně.

V domě dominuje dřevo, od modřínové terasy, z níž můžeme vstoupit do domu francouzským oknem, po nábytek vyrobený truhlářem na míru v kuchyni i v obývacím pokoji. Majitelé domu se rozhodli pro okna ze dřeva, i za cenu občasné péče o jejich rámy. Do prvního patra vede schodiště s kovovým zábradlím a skleněnou výplní. Sklo je nerozbitné a vybrané zejména proto, aby děti nelákaly kovové horizontálně položené příčky k lezení v nebezpečné výšce nad schody. Vedlejším efektem skla je jeho průhlednost, takže na chodbě je díky tomu dostatek světla z oken v přízemí a díky proskleným dveřím i z oken pokojů v prvním patře. Interiér v barevném ladění využívá zemitých odstínů hnědé až po žlutou, béžovou a nazlátlou, takže působí hřejivě a útulně.

Hlavním severním vstupem vedle vjezdu do garáže se dostaneme do zádveří s vestavěnou skříní, které je průchozí i dveřmi do garáže. V navazující chodbě vpravo jsou pak po stranách koupelna, WC, spíž a úložná místnost pod schodištěm z druhé strany. Přímo před návštěvníkem se pak rozprostře výhled do prosvětlené místnosti obývacího pokoje s průchodem na terasu a zahradu na jihozápadní straně, vpravo je pak kuchyň, nenápadně oddělená od obývacího pokoje posuvnými dveřmi. Kuchyni dominuje ostrůvek na vaření uprostřed, odkládací a přípravné plochy jsou situovány pod okny. Vodovodní baterie s dřezem je umístěna vedle okna, aby bylo umožněno jeho snadné otevírání. Výhodou  umístění dřezu mimo okno je i to, že zamezíme odstřikování vody na sklo. Po stranách stojí skříně na nádobí a americká lednička. Obývací pokoj je určen k relaxaci u krbu a televize, splývá s jídelní částí, která ho spojuje s kuchyní. V přízemí se nachází i pracovna. V prvním patře jsou naproti schodišti situovány dva dětské pokoje, úložná místnost, hostinský pokoj na jedné straně a WC a koupelna na druhé. Na opačné straně domu je umístěna ložnice a další pokoj. Z garáže lze, podobně jako ze zahrady, projít po vnitřním schodišti do sklepa. V suterénu se nachází veškerá technologie na vytápění a ohřev vody.

V centru celé sestavy se nachází akumulační nádrž o objemu 500 litrů s výměníkem na ohřev teplé užitkové vody, která slouží k akumulaci tepla na vytápění. Nádrž je natápěna tepelným čerpadlem (voda – vzuch) nebo teplovodním výměníkem od krbu. Z akumulační nádrže proudí topná voda to systému (do podlahového topení a radiátorů) a slouží prostřednictvím výměníku k ohřevu teplé užitkové vody. Na pravé straně je zavěšen elektrický bojler o objemu 200 litrů, který slouží v zimních měsících k dohřevu TUV na požadovanou teplotu. Na konci sestavy je vpravo solární zásobník teplé vody o objemu 300 litrů, kde je ukládána teplá voda ze slunečních termických kolektorů. Od jara do podzimu se o teplou užitkovou vodu stará sluníčko, pouze v přechodných měsících nebo při zatažených dnech dohřívá vodu ze solárního systému elektrický bojler. V letních měsících dosahuje teplota ohřáté vody v solárním zásobníku 90°C a je možno tuto vodu ze solárního zásobníku přepouštět do bazénu. V levé části fotografie je vidět výměník tepla od tepelného čerpadla, čerpadlová skupina do systému, expanzní nádoby, řídící jednotka tepelného čerpadla a solárního sytému. Celý systém je zregulovaný a pro vytápění je využívána ekvitermní regulace s čidlem na severní fasádě. Tzn. že teplota topné vody je závislá na venkovní teplotě. Konečnou teplotu v rodinném domě lze regulovat termostaty umístěnými v každé místnosti.

Technická data a fakta

Typ domu:                  Montovaný, podsklepený

Zastavěná plocha:      168 m2

Užitná plocha:            269 m2

Obytná plocha:           154,3 m2

Dispozice:                  Přízemí – garáž pro 2 vozy, chodba, WC, koupelna, úklidová místnost                  pod schodištěm, kuchyň, spíž, jídelna s obývacím pokojem, pracovna

                        První patro – ložnice se šatnou, dva hostinské pokoje, dva dětské pokoje                         se šatnou, WC, koupelna 

Mezi nízkoenergetické domy se řadí stavby s roční měrnou potřebou energie menší než 50 kWh/m2. Pasivní spotřebují energie méně než 15-20 kWh/m2.

O Pro srovnání – běžná novostavba si vezme průměrně 100 kWh/m2 tepla.

O Malá energetická náročnost spočívá např. ve výběru kvalitní izolace, těsnění oken a dveří, izolaci střechy, orientaci stavby velkými okny na jih. Stavby se doplňují vlastním kotlem s tepelným čerpadlem, příp. rekuperací.

Zdroj: Text Karolina Černá – upraveno

Fotografie vzorového domu 

Článek o vzorovém domě na Novinky.cz